Omurga ve Omurilik Tümörleri

Omurga tümörleri iyi huylu yada kötü huylu olabillir.

İyi huylu omurga tümörler içinde menenjiom, nöronibrom yada schwanomlar yer alır. Spinal kanal içinde yer asabileceği gibi spinal kanalın dışında da yer alabilir. Bu tür tümörlerin tedavisinde tümörün çıkarılması genelde yeterlidir. Ek olarak bazı durumlarda radyoterapi yada kemoterapi vermek gerekebilir.

Kötü huylu tümörler ise kemiğin kendisinden kaynaklanabileceği gibi başka bir organdan kaynaklanan metastazlara bağlı tümörler olabilir.

(Akciğer, meme, prostat ve kolon tümörleri gibi) Bu tür tümörler birden fazla birimin beraber takip ve tedavi etmesi gerektiği hastalıklardır.

Omurilik Tümörleri

Omuriliğin kendisinden kaynaklanan tümörler astrositom, glioblastom, ependimom vs. Seçilmiş vakalarda tümörün cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Kötü huylu tümörlerin birden fazla klinik tarafından takibi önemlidir.

Omurga ve Omurilik Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıkan belirtiler omurga veya omuriliğin tutulduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Boyun, sırt yada bel ağrısı, kollarda ve bacaklarda ağrı ve uyuşukluk olabillir. Bunun dışında kollarda, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar kontrolünde sorun olabilir.

Tanı Nasıl Konulur?

Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) tanı koymada etkili görüntüleme yöntemleridir.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurun.